Gzip چیست ؟

0
77
فشرده سازی با Gzip
فشرده سازی با Gzip

gzip یک فرمت فایل و یک نرم افزار کاربردی است که برای فشرده سازی و رفع فشرده سازی فایل استفاده می شود. این برنامه توسط Jean-loup Gailly و Mark Adler به عنوان یک نرم‌افزار رایگان جایگزین برای برنامه فشرده‌سازی مورد استفاده در سیستم‌های اولیه یونیکس ایجاد شد .

نسخه 0.1 اولین بار در 31 اکتبر 1992 به صورت عمومی منتشر شد و نسخه 1.0 در فوریه 1993 منتشر شد.

اگر به وب سایت های Gtmetrix  و Page Speed Insights  مراجعه کرده باشید یکی از فاکتور های این ابزار ها برای تست سرعت فشرده سازی وب سایت شما میباشد.

gzip بر اساس الگوریتم DEFLATE است که ترکیبی از کدگذاری LZ77 و هافمن است. در اصل، GZIP الگوریتم DEFLATE بدون اتلاف را پیاده سازی می کند.

 

انواع فایل های مرتبط با gzip عبارتند از:

  • .gz – پسوند فایل فشرده شده توسط الگوریتم gzip را نشان می دهد.
  • فایل tar. , tarball – فرمتی که برای ذخیره چندین فایل برای بایگانی و نه برای فشرده سازی استفاده می شود. اما از Gzip می توان برای فشرده سازی فایل های .tar استفاده کرد.
  • فایل .tgz, .tar.gz, .gz – یک فایل tar را نشان می دهد که توسط gzip فشرده شده است.

فشرده سازی ارتباط مستقیم با سئو سایت شما دارد. یعنی بهبود نتایج و بالا بودن سایت شما یعنی ایندکس کردن سریع وبسایت شما توسط گوگل !!!
نکته : Gzip  فقط و فقط بر روی فایل های CSS , HTML , Jsc  عمل فشرده سازی را انجام میدهد یعنی تصاویر و … فشرده نمیشوند .

نحوه بررسی GZIP

برای اینکه انتقال فایل با GZIP کار کند، دو چیز باید اتفاق بیفتد. ابتدا مرورگر وب به وب سرور می گوید که می تواند فایل های فشرده شده با GZIP را بپذیرد. این کار با گنجاندن Accept-Encoding HTTP header در درخواست مرورگر انجام می شود.

Accept-Encoding: gzip, deflate

اکثر مرورگرهای امروزی این هدر را به صورت پیش فرض در درخواست ها قرار می دهند.

وب سرور این هدر را پردازش می‌کند و تصمیم می‌گیرد فایل‌های درخواستی را فشرده کند یا آن‌ها را رها کند. اگر فایل ها با GZIP فشرده شده باشند، پاسخ سرور شامل هدر زیر می شود:

Content-Encoding: gzip

که به مرورگر می گوید که فایل ها باید با روش GZIP از حالت فشرده خارج شوند.

بررسی HTTP Header در Developer Tools 

برای بررسی فشرده سازی GZIP بدون ابزار خارجی، می توانید از پنلDeveloper Tools در مرورگر خود استفاده کنید. اکثر مرورگرها به شما امکان می دهند عناصر صفحه را بررسی کنید و اطلاعات عملکرد را از این طریق مشاهده کنید.

ابتدا صفحه وب را که می خواهید بررسی کنید در مرورگر خود لود کنید. سپس پنل Developer Tools را باز کرده و تب Network را انتخاب کنید.

لیستی از تمام منابع ارسال شده توسط وب سرور را مشاهده خواهید کرد. روی یک منبع کلیک کنید تا محتوای آن را مشاهده کنید. مطمئن شوید که تب Headers را انتخاب کرده اید، سپس به سمت پایین اسکرول نمایید تا به سربرگ content-encoding برسید و ببینید از کدام روش استفاده شده است.

تست فشرده سازی

برای اینکه بفهمیم وب سایت ما داره از کدوم الگوریتم و برنامه فشرده سازی استفاده میکنه به وبسایت giftofspeed.com/gzip-test

مراجعه کنید.

  1. ابتدا آدرس سایت خود را در فیلد وارد کنید.
  2. روی دکمه Chek یا Test کلیک کنید.
  3. در نهایت خواهید دید قابلیت gzip در سایت شما فعال است یا خیر.

فعال سازی Gzip در htaccess  کلیک کنید

 

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید